ireneusz botor. czy fresk jest jeszcze możliwy?

Ireneusz Botor – doktor habilitowany sztuk pięknych w dyscyplinie sztuk plastycznych, wykładowca w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się malarstwem. Urodził się w 1956 w Tychach. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowniach prof. Tadeusza Grabowskiego, prof. Macieja Bieniasza oraz Jerzego Dudy-Gracza. Współtwórca zbioru Ślady, poświęconego pejzażowi i architekturze Śląska. W Podlesiu prowadzi Pracownię Akwaforty i Akwareli. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Jest autorem licznych realizacji sakralnych.

Technika fresku mokrego buon fresco polega na nakładaniu farb pigmentowych na świeżo nałożony tynk, którego składnikami jest wapno gaszone i piasek. Realizacja plafonu polega na wyznaczaniu dniówek i stopniowym pokrywaniu zaprawą tylko takich fragmentów, które malarz zdąży zrobić jednego dnia. Nie jest możliwa praca po wyschnięciu tynku. Nałożona warstwa malarska organicznie łączy się z tynkiem w procesie wysychania. Na powierzchni tworzy się krystaliczna powłoka węglanu wapnia, co utrwala warstwę malarską bez możliwości poprawek. Z tego powodu jest to technika wymagająca ścisłej dyscypliny.