Gesty Ewangelii – wystawa fotografii Julii Grudzień

WERNISAŻ 2 czerwca o godz. 17:30

Wyciągnięta na przywitanie lub po to, aby się bronić. Ściśnięta z drugą jako wyraz miłości i przywiązania, innym razem w geście uznania albo na potwierdzenie porozumienia. Dająca wsparcie bądź okazująca czułość. Czasem podniesiona z radości, czasem by kogoś zranić. Zaciśnięta w złości, tłamszona w stresie. Symbolizująca siłę, wyrażająca delikatność. Mała, szukająca bliskości i bezpieczeństwa. Zmęczona z oznakami czasu i życiowych doświadczeń.

Dłoń. Choć niepozorna, mówi tak wiele.

A co by było, gdyby za pomocą gestów dłoni opowiedzieć Ewangelię?

„Gesty Ewangelii. Fotografie” to realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt fotograficzny prezentujący wizualną interpretację wybranych fragmentów Ewangelii za pomocą zdjęć dłoni. Autorką wystawy jest Julia Grudzień, która do współpracy zaprosiła jako modeli dłoni lokalną społeczność, na co dzień zaangażowaną w działanie parafii i wspólnot Katowickich. Wystawa jest efektem spotkań, podczas których sesji towarzyszyły dialog, wymiana doświadczeń i przemyśleń na temat Ewangelii, a przy tym wszystkim integracja pokoleniowa.

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii „Gesty Ewangelii” 2 czerwca o godz. 17:30 do Muzeum Archidiecezjalnego. Podczas wernisażu autorka opowie więcej o pomyśle oraz procesie realizacji, a także przybliży interpretację poszczególnych fotograficznych wizualizacji i podzieli się zebranymi doświadczeniami.

Wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym do 21.06.2022.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O autorce

Julia Anna Grudzień

Fotografka, designerka. Absolwentka projektowania gier spec. grafika na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz interdyscyplinarnego kierunku arteterapia, prowadzonego przez trzy katowickie uczelnie: Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Muzyczną i Uniwersytet Śląski. Należy do Stowarzyszenia Kwestia Kultury działającego na rzecz młodych twórców, w swoich pracach artystycznych opowiada głównie o relacjach.