Codzienność. Ziemia Święta ’60 w fotografii Victora Leitnera

Wystawa prezentuje fotografie sprzed ponad pół wieku. To fotografie nie tyle Ziemi Świętej, ile ludzi zamieszkujących tę ziemię – ich codzienności zatopionej w ówczesnym kontekście kulturowo-społecznym. Na zdjęciach ujrzymy zatem ludzkie postacie i ludzkie sprawy: pracę, wędrówkę, spotkanie, rozmowę, świętowanie. Charakterystyczne jest przy tym, że wszyscy ci ludzie zaangażowani w ważne dla siebie sprawy tworzą jedyną w swoim rodzaju wspólnotę – złożoną z przedstawicieli różnych kultur, wyznawców różnych religii, złączonych wspólną codziennością.

Zdjęcia emanują spokojem. Skupiają się na ukazaniu człowieka nieprzytłoczonego nowoczesną technologią, nieprzytłoczonego wojną. Życie postaci uchwyconych w kadrach toczy się w zupełnie innym tempie niż współcześnie. Nie ma tam pośpiechu, nie ma bieganiny. Ludziom na fotografiach nie towarzyszą samochody, telefony komórkowe czy innego rodzaju sprzęty elektroniczne. Można by rzec: nie widać na nich piętna czasu, piętna nowoczesności, piętna wojny. Zdjęcia, poza pełnieniem swoistego rodzaju funkcji dokumentalnej, prezentują również wysoką jakość artystyczną. Ciekawe kompozycje kadrów, nietypowe połączenia kontrastujących elementów dowodzą, że po drugiej stronie obiektywu znajdował się artysta. Był nim Victor Leitner (1919–2014) – kapłan, a także fotografik, historyk sztuki, religioznawca, archeolog pasjonat. W ciągu ponad 40 lat wielokrotnie odwiedzał ziemie Bliskiego i Środkowego Wschodu, czego owocem stała się bogata kolekcja fotograficzna, której pierwsze zdjęcia pochodzą z lat 50. ubiegłego stulecia. Jej niewielka część prezentowana jest na niniejszej wystawie.