Michał Płoski. Mistyka codzienności

Św. Łukasz napisał ikonę Matki Bożej Częstochowskiej na blacie stołu pochodzącego z domu św. Rodziny w Nazarecie (przynajmniej tak głosi napis na odwrocie obrazu). Przedmiot zwyczajny, stał się świętą ikoną. Próbuję iść tym tropem – na przedmiotach codziennego użytku namalowałem wizerunki Pana Jezusa, Matki Bożej, świętych. W ten sposób zwykła stolnica, czy deski ze starego stołu, stały się ikonami. Sfera codzienności została niejako podniesiona do znaku obecności Bożej. Przedmioty te przestały już służyć temu, do czego zostały przeznaczone. Nie zacierałem jednak ich pierwotnej funkcji. Zaniechałem tradycyjnej techniki, polegającej na malowaniu temperami na wygładzonym gruncie kredowo-klejowym. Kładłem akrylową farbę wprost na zaimpregnowane drewno. Przedmiotami, które szczególnie mnie zainteresowały, są drzwi, furtki, bramy, fragmenty płotów – przejścia, przegrody pomiędzy sferą profanum i sacrum, które zostają otwarte. Kluczem do nich jest wiara patrzącego na znaki obecności Bożej. Ikona, integralnie związana z liturgią, ma charakter podobny do sakramentów; jest znakiem otwierającym na Bożą rzeczywistość poprzez modlitwę. Na Zachodzie podkreślano katechetyczne przesłanie malarstwa. Tę tradycję w jakiejś mierze starałem się uwzględnić w przesyłaniu mojej wystawy; mają w tym dopomagać napisy umieszczone na pracach. Innym rodzajem „podobrazi” wykorzystywanych przeze mnie są kamienie. Zbieram je w czasie moich wędrówek po Górach Świętokrzyskich. Są to niezwykle stare skały (500 – 450 milionów lat) o barwie ochry, brązu, czasem o zabarwieniu żelazistym lub zielonkawym. Ziemia, stworzona przez Boga, jest niejako pierwszą ikoną; w głazach, kamieniach, odnajdywano świętość od niepamiętnych czasów.

Michał Płoski

Podczas wernisażu przewidziana jest specjalna niespodzianka dla wszystkich uczestników.

Wystawa powstała we współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej św. Marcina Caritas Archidiecezji Katowickiej. W trakcie finisażu będzie możliwość wsparcia działalności ZAZ, formą podziękowania będą wystawiane prace.