vivat academia! jubileusz 90-lecia akademii muzycznej im. karola szymanowskiego. koncert i spotkanie z prof. władysławem szymańskim

WŁADYSŁAW SZYMAŃSKI – pozytyw

BEATA WARYKIEWICZ-SIWY – skrzypce

GRAŻYNA BREWIŃSKA – prowadzenie koncertu

PROGRAM:

Johann PachelbelHexachordum Apollinis: Aria Sexta „Sebaldina” P. 198
Jan PodbielskiPreludium in d
Johann Gottfried Walther – Fuga F-dur
Johann Sebastian Bach – I Sonata na skrzypce solo g-moll BWV 1001: I. Adagio, IV. Presto
Georg Friedrich Händel – Sonata E-dur HWV 373
Maria Theresia von Paradis – Sicilienne Es-dur
Grażyna BacewiczKaprys polski

Gościem kwietniowego wieczoru w ramach cyklu spotkań dedykowanych Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, nawiązujących do upływającej w tym roku 90. rocznicy założenia Śląskiego Konserwatorium Muzycznego, będzie Jego Magnificencja prof. Władysław Szymański, pełniący godność Rektora od roku 2016. Wcześniej, w latach 2008–2016, sprawował funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego. Jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie kształcił się w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Od wielu lat, równolegle z działalnością pedagogiczną na macierzystej uczelni, prof. Władysław Szymański jest koncertującym organistą, jurorem konkursów organowych i kompozytorskich, organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki. Jest także kompozytorem utworów organowych, kameralnych i wokalno-instrumentalnych, które otrzymywały wyróżnienia na konkursach kompozytorskich (Toccata na dwa fortepiany, Hymn na organy) oraz wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska.

W części koncertowej wieczoru prof. Władysław Szymański wystąpi wspólnie z dr hab. prof. AM Beatą Warykiewicz-Siwy, która jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisława Lewandowskiego i adt. Aurelego Błaszczoka, a obecnie prowadzi w niej klasę skrzypiec. Studiowała również w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Istvana Parkanyiego. Jest laureatką głównych nagród w znaczących konkursach skrzypcowych, m.in. im. Zenona Jahnkego w Poznaniu, „Adelaide Violin Competition”, im. Carla Nielsena w Odense i „Het Postbank Sweelinck Viool Concours” w Amsterdamie.