vivat academia! jubileusz 90-lecia akademii muzycznej im. karola szymanowskiego. koncert i spotkanie z prof. tomaszem miczką

TOMASZ MICZKA – obój

WERONIKA FLISEK – obój

GRZEGORZ BIEGAS – fortepian

GRAŻYNA BREWIŃSKA – prowadzenie koncertu

PROGRAM:

C. Saint-Saëns – Sonata D-dur op. 166 na obój i fortepian
W.A. Mozart / F.E. Thurner – XXIV Sonata skrzypcowa F-dur KV 374d w opracowaniu na dwa oboje: cz. I Moderato
G. SilvestriniSix études pour hautbois (autorskie oprac. na dwa oboje):
III. Boulevard des Capucines – Claude Monet
VI. Le Ballet Espagnol – Edouard Manet
C. Debussy / H. Lucarelli – Trzy miniatury na obój i fortepian
I. Wrzosy z II t. Preludiów fortepianowych
II. Rêverie
III. Menuet z Suity bergamasque

Gościem kolejnego wieczoru w Muzeum Archidiecezjalnym w ramach spotkań nawiązujących do upływającej w tym roku 90. rocznicy założenia Śląskiego Konserwatorium Muzycznego będzie prof. Tomasz Miczka, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w latach 2009–2016. Z katowicką uczelnią jest związany od czasów studiów, które ukończył w klasie oboju prof. Edwarda Mandery oraz w klasie kameralistyki prof. Andrzeja Janickiego, a od 1986 roku rozpoczął w niej działalność pedagogiczną. Początkowo pełnił funkcję asystenta, w latach 2000–2005 Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji, a następnie za czasów rektora prof. Eugeniusza Knapika (2005–2008) był prorektorem. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora sztuki. Wielu młodych artystów, którzy kształcili się w jego klasie, to laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz muzycy znanych polskich orkiestr. Równolegle z działalnością pedagogiczną, z chwilą ukończenia studiów został oboistą ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. Od wielu lat prowadzi również aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista. Dokonał nagrań płytowych dla wytwórni Philips, Naxos i Dux oraz wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

W części koncertowej wieczoru prof. Tomasz Miczka wystąpi wspólnie z dr. hab. prof. AM Grzegorzem Biegasem, wybitnym pianistą kameralistą, który w latach 2009–2016 pełnił funkcję prorektora katowickiej Akademii Muzycznej. Ten muzyczny wieczór stanie się także wyjątkową okazją do zaprezentowania swoich umiejętności przez Weronikę Flisek, obecnie studentkę w klasie prof. Tomasza Miczki, który zarekomendował ją do wzięcia udziału w koncercie.