vivat academia! jubileusz 90-lecia akademii muzycznej im. karola szymanowskiego. koncert i spotkanie z prof. leonem markiewiczem

Spotkanie z prof. Leonem Markiewiczem
Adam Mokrus – skrzypce
Katarzyna Makowska – fortepian
Grażyna Brewińska – prowadzenie koncertu i spotkania

Program:
Manuel de Falla – Suite populaire Espagnole (opr. Paweł Kochański)
Grzegorz Fitelberg – Romans bez słów na skrzypce i fortepian A-dur op. 11 nr 2
Karol Szymanowski – Taniec z baletu Harnasie op. 55 (opr. Paweł Kochański)
Maurice Ravel – rapsodia koncertowa Tzigane

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w sposób szczególny włączyła się w uroczyste obchody 90-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, będącej równocześnie najstarszą wyższą uczelnią na terenie Górnego Śląska. Po raz kolejny organizatorzy pragną zaprosić melomanów na spotkanie odbywające się w ramach cyklu „Vivat Academia!”, podczas którego sympatycy muzyki mają okazję poznać rektorów katowickiej akademii. Tym razem gościem spotkania będzie prof. Leon Markiewicz, wybitny muzykolog, pedagog i publicysta. W latach 1949–55 studiował pedagogikę i teorię muzyki w PWSM w Katowicach – dzisiejszej Akademii Muzycznej, zostając jej rektorem w latach 1979–81. Poza funkcją rektorską pełnił również m.in. obowiązki kierownika Katedry Teorii Muzyki czy kierownika Katedry Wychowania Muzycznego. Przez wiele lat piastował stanowisko wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Był również dyrektorem i sekretarzem jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Imponujący dorobek prof. Markiewicza obejmuje około 140 publikacji, a w prasie muzycznej i codziennej ukazało się blisko 300 jego recenzji. W centrum zainteresowań badawczych prof. Markiewicza znajduje się analiza muzyczna, śląska kultura muzyczna, wszelkie aspekty pedagogiki muzycznej oraz popularyzacja muzyki. Wszechstronna działalność prof. Markiewicza została doceniona przez władze Rzeczypospolitej Polskiej: rektor został uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkaniu prowadzonemu przez Grażynę Brewińską jak zawsze towarzyszyć będzie muzyka. Dzieła Manuela de Falli, Maurice’a Ravela, Karola Szymanowskiego oraz Grzegorza Fitelberga usłyszymy w interpretacjach Adama Mokrusa oraz Katarzyny Makowskiej. Adam Mokrus to absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Pawła Puczka, prof. Beaty Warykiewicz-Siwy oraz Piotra Pławnera, a także w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta, a poza pedagogiką prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista. Katarzyna Makowska również ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach. Studiowała w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz w klasie kameralistyki prof. Urszuli Bożek-Musialskiej; w zakresie kameralistyki kształciła się również na uczelniach w Trieście i Wiedniu. Obecnie pracuje na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz w PSM I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Jako pianista akompaniator ma w swoim dorobku wiele znaczących nagród i wyróżnień. Na spotkanie z prof. Leonem Markiewiczem zapraszamy Państwa 26 września.