vivat academia! jubileusz 90-lecia akademii muzycznej im. karola szymanowskiego. koncert i spotkanie z prof. joachimem pichurą

JOACHIM PICHURA – gość wieczoru

SYMETRIO:

KRYSTIAN SACIŁOWSKI, MARCIN JABŁOŃSKI, ADAM POTERA – akordeony

GRAŻYNA BREWIŃSKA – prowadzenie koncertu

PROGRAM:

Franck AngelisÉtude sur le thème „Chiquilín de Bachín” by Astor Piazzolla (K. Saciłowski)
Václav TrojanTarantella na dwa akordeony (K. Saciłowski, M. Jabłoński)
Georgij SzenderiowSuita koncertowa (Symetrio)
Marcin Jabłoński Better together (Symetrio)
Maria KalaniemiAhma (Symetrio

Muzyka akordeonowa i rozmowa o śląskiej akordeonistyce wypełnią czas spotkania z prof. Joachimem Pichurą w ramach cyklu „Vivat Academia!” w Muzeum Archidiecezjalnym. To właśnie prof. Joachim Pichura założył klasę akordeonistyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Od momentu powołania Katedry Akordeonu, tj. od 1983 roku do dziś pełni funkcję jej kierownika. W latach 1982–87 był prorektorem, a w latach 1987–90 piastował godność rektora katowickiej uczelni. Czerwcowe spotkanie i koncert stanie się również okazją, by przypomnieć wszechstronną działalność artystyczną Profesora, sukcesy konkursowe na czele z Grand Prix d’Europe zdobytym w Saint-Etienne w 1985 roku, a rok później Premio Internationale Citta di Castelfidardo. Od wielu lat jest on zapraszany do jury znanych europejskich konkursów, prowadzi również kursy mistrzowskie w Polsce, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, Ukrainie i na Słowacji. Równie znaczące są jego osiągnięcia pedagogiczne. To właśnie w jego klasie akordeonu rozwijali swój talent i umiejętności m.in. Franciszek Prus, Bogdan Precz, Marek Andrysek i Marcin Wyrostek. W części muzycznej czerwcowego wieczoru wystąpi znane już śląskiej publiczności Symetrio, które tworzą wybitni akordeoniści młodego pokolenia i wychowankowie prof. Joachima Pichury – Krystian Saciłowski, Marcin Jabłoński i Adam Potera.