Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach Muzeum Archidiecezjalne

Katelan Terrell (USA) – fortepian
Aleksandra Rudzka-Kurdyś – prowadzenie koncertu

Program:
B. Britten – The Holy Sonnets of John Donne op. 35: nr 1 Oh, my blacke Soule!, nr 2 Batter my Heart
Canticle I: My beloved is mine and I am his op. 40
F. Schubert – Nachtstück D. 672, Auf dem See D. 543, Lied eines Schiffers an die Dioskuren D. 360
R. Hahn – Chansons grises: nr 5 L’heure exquise
G. Finzi – Since we loved op. 13b nr 7; J. Brahms – Wir wandelten op. 96 nr 2
H. Wolf – Mörike-Lieder: nr 2 Der Knabe und das Immlein, nr 28 Gebet
H. Duparc – Le manoir de Rosemonde; I. Gurney – Down by the Salley Gardens (trad. pieśń irlandzka)
H. Meltzer – Beautiful Ohio (2010): nr 1 Small Frogs Killed on the Highway
S. Barber – Mélodies passagères op. 27: nr 1 Puisque tout passe, nr 2 Un cygnet
W. Peterson-Berger – Fyra visor i svenska folkton op. 5: nr 3 Som stjärnora på Himmelen
F. Poulenc – Tel jour, telle nuit: nr 2 Une ruine coquille vide, nr 8 Figure de force brûlante et farouche, nr 9 Nous avons fait la nuit

W niedzielne południe 1 września warto wybrać się do Muzeum Archidiecezjalnego na gościnny występ uzdolnionych młodych artystów zza oceanu. Matthew Swensen i Katelan Terrell są absolwentami Eastman School of Music w Rochester oraz prestiżowej nowojorskiej Juilliard School. Aktualnie Matthew Swensen jest solistą Opernhaus Frankfurt, gdzie w ubiegłym sezonie kreował role m.in. Tamina w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, Camille’a w Wesołej wdówce F. Lehára czy Almeryka w Jolancie P. Czajkowskiego. Ponadto występował w nowojorskiej Carnegie Hall, Theater Basel (przy którym ukończył studio operowe), w siedzibach Bayerishe Rundfunk Orchester i Residenz Kammer Orchester München. W przyszłym sezonie będzie można go usłyszeć m.in. w słynnej Concertgebouw w Amsterdamie, w Utrechcie, Frankfurcie oraz w hamburskiej Elbphilharmonie. Katelan Terrell obecnie związana jest z Programem Młodych Artystów „Lindemann” działającym przy The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie w lutym 2020 roku będzie brać udział  w produkcji Wesela Figara W.A. Mozarta jako pianista korepetytor. W tej roli uczestniczyła też m.in. w „The Song Continues…” odbywającym się w Carnegie Hall, Britten-Pears Young Artist Programme w Snape Maltings (Anglia), Schubert-Institut w Baden bei Wien oraz Chautauqua Institution Voice Program. Współpracowała z wybitnymi śpiewaczkami (Barbara Hannigan, Dolora Zajick, Sondra Radvanovsky, Ann Murray, Elly Ameling), pianistami (Graham Johnson, Julius Drake) oraz dyrygentami i reżyserami teatralnymi (Antonio Pappano, Emmanuel Villaume, Yannick Nézet-Séguin, Peter Sellars).
Zaproponowany przez artystów bogaty wybór pieśni zawiera dzieła zarówno romantycznych mistrzów gatunku, jak i bardziej współczesnych twórców różnych narodowości, także tych mniej znanych – w tym zestawie każdy znajdzie coś dla siebie i być może odkryje perły dotąd niesłyszane.

Jak do nas trafić?

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach
ul. Jordana 39
skr. poczt. 206 (kod skrytki 40-951)