FOTORELACJA: O miłość wołanie. Najnowsze obrazy Rafała Pacześniaka z serii „Testimonia corporis”

Wernisaż 29.09.2022, godz. 17.00

W najnowszej serii obrazów Rafał Pacześniak stawia podstawowe pytania o duchowy a jednocześnie cielesny, ludzki wymiar naszej wiary. Przy pierwszym oglądzie jego prace mają wydźwięk apokaliptyczny, autor niemal obsesyjnie kontrastuje bowiem motywy katastroficzne z religijnymi […]. Artysta stosuje zróżnicowaną fakturę i nasyconą kolorystykę. Zawdzięcza ją swoim pedagogom z krakowskiej Akademii: Stanisławowi Rodzińskiemu i Grzegorzowi Bednarskiemu […]. Sam proces malowania dramatycznych przedstawień może być już gestem zamawiania, „oswajania” nieszczęść. Nie powinien być jednak gestem magicznym, lecz świadectwem modlitwy do Boga, swoistym wotum z prośbą o głęboką wiarę, która – jak głosi tytuł jednego z obrazów Rafała Pacześniaka – jest wołaniem o miłość. /Adam Organisty/

Rafał Pacześniak

Urodzony w 1973 roku w Żaganiu.

Studiował na ASP w Warszawie i ASP w Krakowie. Absolwent Wydziału
Malarstwa  ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego (1999). Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów „Kontrapost”.

Stażysta w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze (1996).
Stypendysta Rządu Włoskiego w Accademia di Belle Arti w Rzymie i Neapolu (2005). Stypendysta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2021).

Nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Pełnił funkcję kuratora artystycznego pleneru malarskiego w Wiśniowej (2012). Współpracuje z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach projektu „art._przecięcia” (2020 – 2022). Uprawia malarstwo i rysunek.
Sylwetka twórcza artysty została zaprezentowana w II tomie albumu „Artyści Podkarpacia”, wydanym przez Podkarpacką Zachętę.