19.05.2022 Wernisaż wystawy OD NOWA – fotoreportaż

Wernisaż wystawy stałej OD NOWA

W dniu 19. maja 2022 w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach odbył się wernisaż wystawy stałej pt. Od nowa. Część oficjalna  miała miejsce w auli Wydziału Teologicznego (ul. Henryka Jordana 18), po czym  w nowej siedzibie Muzeum, wnętrzu byłej drukarni,  odbyła się część artystyczna.

W programie znalazły się: uroczyste otwarcie wystawy stałej Od nowa, otwarcie wystawy czasowej kolekcji prac Macieja Bieniasza, promocja książki ks. dr Sławomira Filipka „Apostołowie wybrani przez Boga”. Wydarzenie uświetnił koncert w wykonaniu Anny i Eryka Lasotów oraz śpiew Scholi Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach a także występ kapeli góralskiej z Poronina.

Idea powstania Muzeum Diecezjalnego pojawiła się u progu historii diecezji katowickiej. W program budowy zespołu katedry wraz z budynkami przyległymi wpisane zostało Muzeum jako jedna z samodzielnych instytucji. Idea ta nawiązywała do tradycji budowy katedr europejskich z zakładanymi przy nich skarbcami kościelnymi. Borykająca się ze zdobyciem środków na budowę katedry kuria diecezjalna przekazała swoją kolekcję powstałemu w 1927 roku Muzeum Śląskiemu. Inicjatywa powstania Muzeum Diecezjalnego wróciła dopiero po półwieczu. Wydarzeniem zapowiadającym jego powstania była zorganizowana w 1975 roku wystawa obrazująca historię życia religijnego na Górnym Śląsku. W dniu 20. listopada 1983 roku biskup Herbert Bednorz poświęcił pomieszczenia, w których zorganizowano ekspozycję muzealną. Dzień ten uznawany jest za oficjalną datę powstania.

Wystawa stała prezentuje  przekrojowo zbiory muzealne, poczynając od średniowiecznych zabytków śląskiej sztuki sakralnej, poprzez tematykę hagiograficzną, ikony, sztukę polską przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku, pamiątki po duchownych diecezji katowickiej, aż po sztukę współczesną.